Szkoła zdrowego kręgosłupa

Panel dotyczący „zdrowego kręgosłupa” z jednej strony edukuje dzieci i młodzież oraz ich rodziców z drugiej strony edukacja oparta jest o praktyczne aspekty, kontrolowane cyklicznie. Pojedyncze zajęcia z zakresu ergonomii czynności dnia codziennego – w tym w trakcie nauki i zabawy nie dają długoterminowych efektów. Powodem jest zakodowany w ośrodkowym układzie nerwowym nieprawidłowy wzorzec ruchu. Zajęcia prowadzone w ramach projektu mają na celu przesterować nieprawidłowe wzorce i w ich miejsce wbudować nowe – oparte o prawidłowe nawyki oraz doskonalić zachowania pozwalające na utrwalenie efektów w warunkach domowych.

W ramach zajęć planuje się promować zdrowy styl życia od najmłodszych lat, uczyć się zasad ergonomii w życiu codziennym. W trakcie spotkań studenci Kierunku Fizjoterapia będą prowadzili instruktaże dotyczące różnych form aktywności fizycznej bezpiecznych dla kręgosłupa, z uwzględnieniem ćwiczeń obciążających kręgosłup, poddając je modyfikacjom. Przeprowadzone zostaną warsztaty z zakresu prawidłowego doboru plecaka szkolnego, jego bezpiecznego dla kręgosłupa użytkowania. Szczególna opieką planuje objąć się dzieci, młodzież i młodych dorosłych po leczeniu onkologicznym z uwagi na obciążenie układu kostnego poprzez radioterapię i ograniczenie aktywności fizycznej przez okres leczenia.

MIEJSCE  SPOTKANIA Ul.  MEDYKÓW 8 w Katowicach - Ligocie (Zakład Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu)

PROWADZĄCY:  dr Anna Brzęk

Moduł zakończony w tegorocznej edycji projektu.

SZKOŁY BIORĄCE UDZIAŁ W MODULE:

1. Szkoła Podstawowa nr 27 W. Szafera – ul. Łętowskiego 18, 40-645 Katowice

2. Zespół Szkół i Placówek nr 1/Szkoła Podstawowa nr 12 im. I.J. Paderewskiego, ul. Paderewskiego 46, 40-282 Katowice

3. Szkoła Podstawowa nr 4, Jerzego Ziętka, ul. Graniczna 46, 40-018 Katowice

4. Szkoła Podstawowa nr 19, Wojciecha Korfantego, ul. Krzyżowa 12, 40-111 Katowice

5. Szkoła Podstawowa nr 9, im. J. Brzechwy, Panewnicka 172, 40-772 Katowice

6. Szkoła Podstawowa nr 66, im. J. Korczaka, Al. B. Krzywoustego 7, 40-870 Katowice

7. Szkoła Podstawowa nr 35 z Oddziałami Dwujęzycznymi, im. Adeli Korczyńskiej, ul. Zielonogórska 23, 40-710 Katowice

8. Szkoła Podstawowa nr 34 im. M. Kopernika, ul. Zielonogórska 3, 40-710

9. Szkoła Podstawowa nr 64, im. Ratowników Górskich, ul. Medyków 27, 40 -751 Katowice

10. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3/Szkoła Podstawowa nr 47, im. Józefa Lompy, ul. Józefa Grzegorzka 4,  40-309 Katowice