Przeglądasz wersję archiwalną strony


Pilates onkologiczny

Celem zajęć z pilatesu było rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni, odciążenie kręgosłupa, poprawa postawy i obniżenie poziomu stresu.
W koncepcji zajęć, opracowanej przez Josefa Pilatesa, zwraca się szczególną uwagę na świadomość wykonywanego ruchu oraz edukację osoby ćwiczącej dotyczącą miedzy innymi postawy ciała i oddychania. Aktywność zmniejsza obrzęk limfatyczny i usprawnia poruszanie się. Metoda ta wzmacnia również mięśnie pleców, co wpływa pozytywnie na prawidłową postawę ciała, często zaburzoną po operacji piersi.

Zajęcia z pilatesu skierowane były np. do osób przechodzących rekonwalescencję po przebytej mastektomii. Ćwiczenia zostały dopasowane w taki sposób, aby nie obciążać górnych partii ciała, podkreślając kontrolę nad oddechem, a dzięki temu sprzyjając radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi. Ćwiczenia pomagały w radzeniu sobie ze zmęczeniem, zapewniając jednocześnie większą siłę i wytrzymałość, a także zwiększając możliwość kontroli nad ciałem.  

Zajęcia ustalane i prowadzone były indywidualnie z instruktorem a ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Prowadzący: Agnieszka Gabrylewska. 

Moduł zakończony w tegorocznej edycji projektu.

©