SUM-UMK sum_umk

SUM-UMK

Fitness dla mam, prozdrowotne wykłady w przedszkolach i szkołach, gry i zabawy ruchowe dla rodziców i dzieci, aktywizacja seniorów oraz osób niepełnosprawnych – dzięki współpracy miasta Katowice i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego do końca roku mieszkańcy Katowic będą mogli bezpłatnie korzystać z bogatej oferty zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę wykładowców Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

„Naszym celem jest zwiększenie świadomości w zakresie prozdrowotnego stylu życia, zwłaszcza poprzez aktywność fizyczną oraz zachęcanie do wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie” – mówi prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM.

W celu zwiększenia aktywności fizycznej świeżo upieczonych mam będą odbywać się zajęcia w ramach ćwiczeń "Aktywna Mama", które pomogą powrócić do formy sprzed ciąży. Ćwiczące mamy będą mogły pracować nad poprawą swojej kondycji, jednocześnie spędzać czas razem z dziećmi i aktywnie się bawić. Dla najmłodszych przygotowano bogatą ofertę zajęć ruchowych m.in. gimnastykę ogólnorozwojową z elementami boksu, gry i zabawy ruchowe czy szkołę zdrowego kręgosłupa, ale też szereg wykładów zapobiegających otyłości i promujących zdrowy tryb życia. Nie zabraknie również zajęć, do których zaproszone zostaną całe rodziny. Szeroki wybór zajęć fitness (takich jak m.in. Joga z elementami foam rollingu czy Pilates Core Wellness) uzupełnią zajęcia, które mają wspomóc rodziców w procesie wychowania dziecka i dostarczyć propozycji wspólnego spędzania czasu wolnego. Z myślą o osobach po i w trakcie terapii onkologicznej przygotowano cykl wykładów oraz zajęć ruchowych mających na celu minimalizowanie szkodliwych skutków choroby, a następnie terapii. Uczestnicy tego projektu będą mieli możliwość poznania nowej aktywności ruchowej wpływającej korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną w trakcie lub po przebytej chorobie. Dla seniorów przygotowano zajęcia Nordic Walking oraz Pilates Medyczny mających za zadanie wzmocnić mięśnie, przywrócić prawidłową postawę ciała i wzorce ruchowe. To formy aktywności ruchowej, które mogą być podejmowane przez każdego i w prawie każdych warunkach.